Мустақилликнинг 20 йиллиги (2011 йил) муносабати билан Навоий кўчасида қурилган «Маърифат маркази» меъморий мажмуаси Тошкентнинг энг машҳур биноларидан биридир. У Халқаро симпозиумлар маркази ва Алишер Навоий номидаги Миллий кутубхонани бирлаштиради.
Бинонинг ташқи кўриниши иқтисодий «шарқий ампир» услубига хос: купол ва устунлар билан безатилган массив оқ рангли иншоот, кўк рангли ойналар ва псевдогранит цокол. Лойиҳа «Тошгипрогор» институти меъморлари томонидан Ўзбекистон алоқа ва ахборотлаштириш агентлиги (ҳозирги Рақамли технологиялар вазирлиги) буюртмаси асосида ишлаб чиқилган.
2012 йилда 1870 йилдан бери тарихга эга бўлган янги кутубхона ўқувчилар учун очилди. Фондда тахминан 10 миллион сақлаш бирлиги мавжуд. Кутубхонада бир неча ўқиш заллари, тадбирлар ўтказиш учун хоналар, экспозициялар учун атриум фаолият юритади. Халқаро симпозиумлар марказидан кам фойдаланилади: муҳим учрашувлар одатда шаҳарнинг бошқа залларида ўтказилади.
Амир Темур Майдони
Сиз аллақачон тушунганингиздек, Тамерланнинг шахсияти Ўзбекистон учун жуда муҳим, шунинг учун Тошкен...
Юнусхон мақбараси
Юнусхон Мўғулистоний (1415–1487) истеъдодли инсон, нуфузли сиёсатчи бўлиб, Тошкент ва Фарғона води...
Яушевлар савдо уйи
Яушев ака-укалари, татар княз оиласидан бўлган савдогарлар, 1911-йилда меъмор И. А. Маркевич лойиҳа...
Католик собори
Исо Масиҳнинг Муқаддас Юраги Рим-католик соборини 1912-йилда Салар дарёсининг баланд қирғоғида қури...

Архитектурный комплекс «Маърифат маркази», построенный на улице Навои к 20-летию независимости (2011 год), — одно из самых известных зданий Ташкента. Он объединяет Международный центр симпозиумов и Национальную библиотеку имени Алишера Навои.
Внешний облик здания типичен для так называемого «восточного ампира»: массивное белое строение с куполом и колоннами, синими стеклами и псевдогранитным цоколем. Проект разработали архитекторы института «Ташгипрогор» по заказу Узбекского агентства связи и информатизации (ныне — Министерство цифровых технологий).
В 2012 году новая библиотека, ведущая историю с 1870 года, открылась для читателей. Фонд насчитывает около 10 миллионов единиц хранения. В библиотеке действуют несколько читальных залов, помещения для проведения мероприятий, атриум для экспозиций. Международный центр симпозиумов используется нечасто: значимые встречи обычно проходят в других залах города.
Мечеть Уккоша
Мечеть построена в 15 веке около могилы праведника Уккоша на древней улице Самарканд Дарваза. По д...
ЦУМ — главный городской ориентир
Центральный универмаг, или ЦУМ, давно стал главным ориентиром для таксистов и ташкентцев, несмотря...
Кафе, открытое в 1970 году, построено по проекту архитектора Виля Исламовича Муратова, инженера Е. ...
Дворец культуры текстильщиков
Красивое здание с полукруглым фасадом построено московскими архитекторами А. А. Галкиным и А. Н. Ка...