Бино 1970-йиллар бошида ЎзССР Давлат режаси ҳисоблаш маркази сифатида «ЎзНИИП шаҳарсозлик» институти лойиҳаси бўйича (меъморРичард Блезе ва бошқалар) қурилишни бошлаган. Узоқ вақт бино скелети тугалланмаган ҳолда қолиб кетган. 2010 йилда шу асосда «Пойтахт» бизнес-маркази очилди.
Бинода компаниялар офислари жойлашган, олтинчи қаватда конференциялар ўтказилган; иккита юқори қават меҳмонхона томонидан эгалланган.
2022 йилда объект БАА компанияси томонидан сотиб олиниб, реконструкция бошланди.
Реконструкциягача бино «каримовча» услубга мос эди: оқ деворлар, кўк ойналар ва гранит соколь.
“Чорсу” бозори
Хиёбондаги гимназиялар: ғиштдан қурилган биноларнинг тарихи
Ушбу икки бино, ҳарбий муҳандис Станислав Казимирович Глинка-Янчевский томонидан лойиҳаланган бўли...
Адабиёт музейи, Ўзбекистон ёшлар театри
Навоий проспектидаги чиройли катта бино 1940-йилда меъмор Стефан Николаевич Полупанов лойиҳаси бўйи...
Тошкент Цирки — афсона ва умид
Тошкент цирки биноси — шаҳардаги энг чиройли бинолардан бири. У қадимгий майдон устида сузаётгандек...

Construction of the building began in the early 1970s as the Computing Center of the State Planning Committee of the Uzbek SSR, according to the project of the UzNIIP Urban Planning Institute (architect — Richard Bleze and others). For a long time, the building remained unfinished.
In 2010, on its
basis, the «Poytaxt» business center was opened.
The building
housed company offices, conferences were held on the sixth floor, and the two
upper floors were occupied by a hotel.
In 2022, the
property was purchased by a company from the UAE and reconstruction began.
Before the
reconstruction, the building corresponded to the «Karimov» style: white walls,
blue glass, and a granite plinth.
All Tashkent residents notice the French Embassy building located at the corner of Yahyo Gulomov an...
The Tole-biy Mausoleum (or Kaldyrgach-biy Mausoleum) is one of the most famous landmarks in Uzbekis...
The beautiful building at the very beginning of Mustaqillik Avenue (formerly Pushkin Street) was bu...
The Kukeldash Madrasah is located on a hill in Chorsu Square and looks majestic even despite its cl...