Олий Мажлис Қонунчилик палатаси биноси
Бино монументал меъморчилиги туфайли осон танилади. У 1997 йилда шиша ва бетондан қурилган ҳамда қимматбаҳо мармар турлари билан қопланган.
Лойиҳа меъмор Валерий Акопжанян раҳбарлигида ишлаб чиқилган: унинг жамоаси турли мамлакатлар парламент биноларини ўрганиб, шарқ меъморчилигининг анъанавий композицион усулларини қўллаган. Одатда бинолар ичида жойлашадиган 36 та устунли 18 метр баландликдаги айвонлар бу ерда ташқарига чиқарилган. Бу бинонинг тантанали хусусиятини таъкидлайди ва унга визуал енгиллик беради.
Бино шакли томони 86 метр бўлган куб шаклида.
32 метр баландликдаги мажлислар зали 350 нафар депутат учун мўлжалланган; иккинчи ёруғлик даражасида журналистлар ва дипломатлар учун ўринлар назарда тутилган.
Оқ куб қора ойнали қоронғи қопламали, устида диаметри 35 метр, баландлиги 11,5 метр бўлган фирӯза рангли гумбаз билан безатилган.
Бино ёнида «Миллий боғ» парки ва адиблар хиёбони, шунингдек, халқ ҳунармандлари устахоналарига эга Абуқосим мадрасаси жойлашган.
Мутахассислар уйи
Тошкентдаги «Мутахассислар уйи» 1934-йилда А. Павлов лойиҳаси бўйича конструктивизм услубида қурилг...
«Ватан» кинотеатри / Миллий академик драма театри
Навоий проспектини режалаштиришда биринчиллардан бўлиб «Родина» («Ватан») кинотеатри биноси қурилди...
Олийгоҳ шаҳарчаси
Шаҳарнинг шимоли-ғарбий қисмида Тошкентнинг энг катта меъморий мажмуаси — олийгоҳ шаҳарчаси жойлаш...
✈️ Тошкент аэропорти
Тошкентдан Олмага биринчи мунтазам йўловчи авиапарвози 1924-йил май ойида очибди. 1930-йилларда бу...

Здание Законодательной палаты Олий Мажлиса
Здание легко узнаваемо благодаря монументальной архитектуре. Оно было построено в 1997 году из стекла и бетона и облицовано ценными породами мрамора.
Проект разработал архитектор Валерий Акопджанян: его команда изучила здания парламентов разных стран и применила традиционные композиционные приёмы восточного зодчества. Айваны с навесом на 36 колоннах высотой 18 метров, обычно расположенные внутри строений, здесь вынесены наружу. Это подчёркивает торжественный характер здания и визуально придаёт ему лёгкость.
По форме здание представляет собой куб с длиной стороны 86 метров.
Зал заседаний высотой 32 метра рассчитан на 350 депутатов; на втором ярусе предусмотрены места для журналистов и дипломатов.
Белый куб с тёмным остеклением венчает бирюзовый купол диаметром 35 метров и высотой 11,5 метра.
Рядом со зданием расположены парк «Миллий Бог» с Аллеей литераторов и медресе Абулкасима с мастерскими народных мастеров.
Одинокое здание САНИИРИ
Ташкентцам знакомо красивое здание необычной архитектуры с элементами восточного портала и декорати...
Кукельдаш — самый известный архитектурный памятник Ташкента
Медресе Кукельдаш расположено на площади Чорсу на холме и смотрится величественно даже несмотря на ...
ЦУМ — главный городской ориентир
Центральный универмаг, или ЦУМ, давно стал главным ориентиром для таксистов и ташкентцев, несмотря...
Кукольный театр
Веками маскарабозы выступали с шуточными спектаклями на площадях городов и кишлаков. Первая куколь...