Олий Мажлис Қонунчилик палатаси биноси
Бино монументал меъморчилиги туфайли осон танилади. У 1997 йилда шиша ва бетондан қурилган ҳамда қимматбаҳо мармар турлари билан қопланган.
Лойиҳа меъмор Валерий Акопжанян раҳбарлигида ишлаб чиқилган: унинг жамоаси турли мамлакатлар парламент биноларини ўрганиб, шарқ меъморчилигининг анъанавий композицион усулларини қўллаган. Одатда бинолар ичида жойлашадиган 36 та устунли 18 метр баландликдаги айвонлар бу ерда ташқарига чиқарилган. Бу бинонинг тантанали хусусиятини таъкидлайди ва унга визуал енгиллик беради.
Бино шакли томони 86 метр бўлган куб шаклида.
32 метр баландликдаги мажлислар зали 350 нафар депутат учун мўлжалланган; иккинчи ёруғлик даражасида журналистлар ва дипломатлар учун ўринлар назарда тутилган.
Оқ куб қора ойнали қоронғи қопламали, устида диаметри 35 метр, баландлиги 11,5 метр бўлган фирӯза рангли гумбаз билан безатилган.
Бино ёнида «Миллий боғ» парки ва адиблар хиёбони, шунингдек, халқ ҳунармандлари устахоналарига эга Абуқосим мадрасаси жойлашган.
Мутахассислар уйи
Тошкентдаги «Мутахассислар уйи» 1934-йилда А. Павлов лойиҳаси бўйича конструктивизм услубида қурилг...
«Ватан» кинотеатри / Миллий академик драма театри
Навоий проспектини режалаштиришда биринчиллардан бўлиб «Родина» («Ватан») кинотеатри биноси қурилди...
Олийгоҳ шаҳарчаси
Шаҳарнинг шимоли-ғарбий қисмида Тошкентнинг энг катта меъморий мажмуаси — олийгоҳ шаҳарчаси жойлаш...
✈️ Тошкент аэропорти
Тошкентдан Олмага биринчи мунтазам йўловчи авиапарвози 1924-йил май ойида очибди. 1930-йилларда бу...

Legislative Chamber of the Oliy Majlis Building
The building is easily recognizable due to its monumental architecture. It was constructed in 1997 from glass and concrete and clad with valuable types of marble.
The project was developed by architect Valeriy Akopdzhanyan: his team studied parliament buildings of various countries and applied traditional compositional techniques of Eastern architecture. The aivans (covered verandas) with canopies on 36 columns, 18 meters high — usually located inside buildings — are here brought outside. This emphasizes the solemn character of the building and visually gives it lightness.
The building is shaped as a cube with a side length of 86 meters.
The 32-meter-high session hall is designed for 350 deputies; the second tier provides seating for journalists and diplomats.
The white cube with dark glazing is crowned by a turquoise dome with a diameter of 35 meters and a height of 11.5 meters.
Adjacent to the building are the “Milliy Bog” park with the Alley of Writers and the Abulkasim madrasah with workshops of folk craftsmen.
Central Exhibition Hall of the Academy of Arts of Uzbekistan
One of the most beautiful buildings adorning the centre of Tashkent — the Exhibition Hall of the Un...
Hotel “Uzbekistan”
The 17-story “Uzbekistan” Hotel is one of the capital’s most recognizable symbols. Located in the v...
Corner Building on Hadra
The building is well known to every Tashkent resident: for nearly 80 years, it visually “anchors” H...
Catholic Cathedral
The Roman Catholic Cathedral of the Sacred Heart of Jesus began construction in 1912 on the high ba...