Мутахассислар уйи Наркомзем лойиҳаси бўйича 1938 йилда меъмор Павлов лойиҳаси асосида қурилган ва Тошкентдаги иккинчи «мутахассислар уйи» бўлган. Бинода конструктивизм элементлари мавжуд, лекин устунлар, вазалар ва нақшли безакларнинг кўплиги уни пайдо бўлаётган «сталинский ампир» услубига киритишга асос беради. 50-йилларда «безаксизликка қарши кураш» кампанияси даврида барча «чиройли» безаклар олиб ташланган.
Бу уйда таниқли
олимлар, маданият арбоблари, шифокорлар ва ёзувчилар яшаган.
Уй Урда да, Навоий
проспектининг Лабзак кўчаси билан Т-шаклидаги чорраҳада жойлашган.
Бир пайтлар
пойтахтдаги энг баланд ва чиройли уйлардан бири бўлган бу бино ҳозирда
камтарона кўринади ва баланд дарахтлар орқасида деярли кўринмайди.
1972-йилда очибдиган Бош универмаг — функционаллик ва минимализмнинг уйғун бирлашуви мисоли ҳамда э...
XIX аср охирида Тошкентда иккита етим болалар ҳовлиси — Александровский ва Кауфман ҳовлиси ишлаб ту...
Шайх Зайниддин — Тошкентнинг муқаддас ҳомийларидан бири, XII асрда Бағдодда туғилган ва отаси томон...
Бешағоч майдонидаги чиройли тўрт қаватли уйлар 50-йилларнинг бошида меъморлар Митхат Булатов ва Лео...

Дом специалистов на Урде
Дом специалистов Наркомзема построен в 1938 году по проекту архитектора Павлова и стал вторым «домом специалиста» в Ташкенте. Дом содержит элементы конструктивизма, но обилие помпезного декора с колоннами, вазонами и лепными украшениями дают основание отнести его к появившемуся «сталинскому ампиру». В 50-е годы в ходе кампании по борьбе с украшательством все «красивости» были удалены.
В этом доме проживали известные учёные, деятели культуры, врачи и писатели.
Дом расположен на Урде, на т-образном перекрёстке пересечения проспекта Навои с улицей Лабзак.
Когда-то один из самых высоких и красивых домов столицы сейчас выглядит скромно и почти скрыт за высокими деревьями.
Мавзолей Калдыргач-бия
Мавзолей Толе-бия (или мавзолей Калдыргач-бия) является одной из самых известных достопримечательн...
Кафе «Анхор»
Чайхана на берегу Анхора построена по проекту архитектора В. М. Дмитриева в 1956 году и входит в пе...
Мавзолей Юнус-хана
Юнус-хан Моголистанский (1415-1487) был одарённым человеком, влиятельным политиком, владел террито...
Музей искусств
Государственный музей искусств Узбекистана был основан в 1918 году как Музей Народного университета...