Shaharning shimoli-gʻarbiy qismida Toshkentning eng katta meʼmoriy majmuasi — oliygoh shaharchasi joylashgan boʻlib, u Oʻzbekiston Milliy universiteti va Toshkent davlat texnika universiteti binolarini birlashtiradi.
Oliygoh shaharchasini qurish toʻgʻrisidagi qaror 1959-yilda qabul qilingan edi, chunki bu OTMlarning fakultetlari va maʼmuriy binolari shahar boʻylab tarqab ketgan, eskirgan va taʼlim muassasalarining rivojlanishiga toʻsqinlik qilayotgan edi.
Loyiha ishlab chiqish Moskvaning «Giprovuz» oliy oʻquv yurtlari loyihalash institutiga topshirildi. Loyiha bosh meʼmori etib Yelena Kalashnikova tayinlandi. U hamkasblari — meʼmorlar Ye. Sudakov, M. Ivashkin, M. Fyodorova, Ye. Baburskaya hamda muhandislar Ye. Yegorov va N. Gorbunov bilan birgalikda oʻsha davr uchun dolzarb boʻlgan minimalizm va funksionallikni birinchi oʻringa qoʻygan loyiha yaratdi. Majmua maʼmuriy binolar, oʻquv korpuslari, madaniyat uyi va talabalar yotoqxonalarini birlashtirdi. Qurilish 1961-yilda boshlandi; 1971-yilga kelib ayrim fakultetlar yangi binolarda oʻquv yilini boshlab yuborgan edi.
Majmuaning asosiy vizual belgisini 11 qavatli maʼmuriy bino va undan turli yoʻnalishlarga galereyalar bilan bogʻlangan oʻquv bloklari chiqadigan bosh oʻquv korpusi tashkil etadi.
1980-yillarning boshida politexnika instituti maʼmuriy binosi qurildi, uning mashinasozlik, geologiya va energetika fakultetlari esa 1971–1972-yillarda ish boshlagan edi.
Hozirgi kunda Milliy universitet tarkibida 17 fakultet, 85 kafedra va taxminan 1300 nafar oʻqituvchi faoliyat yuritadi.
Politeхnika universiteti (1991-yildan — Toshkent davlat texnika universiteti; dastlab Sanoat instituti, 1949-yildan politexnika instituti) 1933-yilda universitet fakultetlari asosida tashkil etilgan. 2017-yilda unga Islom Karimov nomi berildi. Hozir TDTUda 8 fakultet, 58 kafedra, 735 oʻqituvchi bor va 11 mingdan ortiq talaba tahsil olmoqda.
«Sharq» baland binosi / O‘zA
Oʻzbekiston davlat dramatik teatri
Zarkaynar va Gulbazar koʻchalari kesishmasidagi teatrning chiroyli, oʻziga xos binosi 1927-yilda qu...

На северо-западе города расположен крупнейший архитектурный комплекс Ташкента — вузгородок, объединяющий здания Национального университета Узбекистана и Ташкентского государственного технического университета.
Решение о строительстве вузгородка было принято в 1959 году, поскольку факультеты и административные корпуса этих вузов были разбросаны по городу, устарели и сдерживали развитие учебных заведений.
Разработка проекта была поручена московскому институту проектирования вузов «Гипровуз». Главным архитектором проекта назначили Елену Калашникову. Совместно с коллегами — архитекторами Е. Судаковым, М. Ивашкиным, М. Фёдоровой, Е. Бабурской, инженерами Е. Егоровым и Н. Горбуновым — она создала проект, отражающий актуальные на то время тенденции минимализма и приоритета функциональности. Комплекс объединил административные здания, учебные корпуса, дом культуры и студенческие общежития. Строительство началось в 1961 году; к 1971 году некоторые факультеты уже начали учебный год в новых зданиях.
Главным визуальным ориентиром комплекса служит 11-этажное административное здание и главный учебный корпус, от которого в разные стороны отходят соединённые галереями учебные блоки.
В начале 1980-х годов построено административное здание политехнического института, а его факультеты — механический, геологический и энергетический — начали работу ещё в 1971–1972 годах.
В составе НУУ сегодня — 17 факультетов, 85 кафедр и около 1300 преподавателей.
Политехнический университет (с 1991 года — Ташкентский государственный технический университет; изначально Индустриальный институт, с 1949 года — политехнический институт) был создан в 1933 году на базе факультетов университета. В 2017 году ему присвоено имя Ислама Каримова. Сейчас в ТГТУ работают 8 факультетов, 58 кафедр, 735 преподавателей и обучаются более 11 тысяч студентов.
Вековая история ТашМИ
Каждому ташкентцу знакомо это сокращение — ТашМИ. Оно давно стало не только названием учебного зав...
Жилой дом на улице Мустакиллик
Жилой дом на бывшей улице Пушкинской построен в 1931 году по проекту архитектора К. Бабиевского. До...
Девятиэтажка на Сапёрной площади
Это первое (или одно из первых) девятиэтажное здание в Ташкенте. В своё время оно вызывало удивлени...
Высотные дома на площади Хамида Алимджана
Когда-то это место называлось Асакинской площадью — крупным транспортным узлом и одним из главных о...