Yoshlar ijod saroyi — 2008 yilda Islom Karimov tashabbusi bilan «Yoshlar yili» davlat dasturi doirasida qurilgan meʼmoriy majmua. Binoda uchta koʻrgazma zali, madaniy-maʼrifiy tadbirlar uchun katta zal va ijodiy laboratoriyalar joylashgan.
Bino oʻsha davrga xos uslubda qurilgan: oq devorlar, koʻk oynalar, granit sokol. Oʻziga xos jihati — toʻrtta ustun ustidagi katta yarim doira shaklidagi soyabon, shu sababli xalq orasida bino «soyabonli uy» deb ataladi.
Saroy faol foydalanilmoqda: bu yerda yoshlar tadbirlari muntazam oʻtkazib turiladi.
Abulqosim madrasasi — hunarmandlar maskani
Abulqosim madrasasi (Shayx Abulqosim eshon madrasasi) ikkita zamonaviy bino — Xalqlar do‘stligi sar...
Xoja Ahror Valiy jome masjidi
Ko‘kaldosh madrasasi yonidagi uchta firuza rangli gumbaz uzoqdan ham ko‘zga tashlanadi va Toshkentn...
«Toshkent» mehmonxonasi va uning tarixi
Toshkentning eng chiroyli va ramziy binolaridan biri — Lotte City Hotel Tashkent Palace mehmonxonas...
Alisher Navoiy nomidagi kino saroyi («Panoramali»)
Alisher Navoiy nomidagi kino saroyi, toshkentliklarga «Panoramali» deb koʻproq tanish — poytaxtnin...

The Youth Creativity Palace is an architectural complex built in 2008 on the initiative of Islam Karimov as part of the state program “Year of Youth.” The building houses three exhibition halls, a large hall for cultural and educational events, and creative laboratories.
The building is
executed in the style characteristic of that period: white walls, blue-tinted
glass, and a granite plinth. A distinctive feature is the large semicircular
canopy supported by four columns, due to which the building is popularly called
the “house with a visor.”
The palace is
actively used: youth events are regularly held here.
The Tashkent Kirche is considered the first Lutheran church in Central Asia. The initial design of ...
The mosque was built in the 15th century near the grave of the righteous Ukkosh on the ancient Sama...
The first three-story building in Tashkent was constructed in 1914 based on the design of G. M. Sv...
The Kukeldash Madrasah is located on a hill in Chorsu Square and looks majestic even despite its cl...