NBU Tasviriy sanʼat galereyasi
2004 yilda buyuk knyaz saroyi yonida Milliy bank tashqi iqtisodiy faoliyat tomonidan rasmlar va tangalar kolleksiyasini namoyish etish uchun koʻrgazma zali qurilgan.
«Toshgiprogor» instituti loyihasida Rossiya, Yevropa mamlakatlari va AQSh galereya meʼmorchiligi tajribasi hisobga olingan. 3,5 ming kvadrat metr ekspozitsiya maydoni 15 ta zalga boʻlingan, bu koʻrgazma maydonini oqilona tashkil etishga imkon beradi.
Bino pardozlashida milliy anʼanalar va Samarqand, Buxoro va Xiva meʼmoriy qonunlari qoʻllanilgan.
Keng joylashtirilgan ustunlar bilan fasad tantanali koʻrinish yaratadi. Bezashda “karimovcha” uslubining belgilari namoyon boʻlgan: oq devorlar, qora oynalar va granit poydevor.
Birinchi qavatda ikkita katta yon zallar va markaziy dumaloq zal joylashgan boʻlib, u yerda koʻrgazmalar ochilish marosimlari oʻtkaziladi. Tabiiy yoritish va qandil bilan ochiq atrium ikkinchi qavatgacha davom etadi, u yerda markaziy zalni 10 ta kichik zallar oʻrab turadi.
Oʻn yildan ortiq mavjudligi davomida Galereya poytaxt madaniy hayotida markaziy oʻrinlardan birini egallagan.
Mutaxassislar uyi
Toshkentdagi «Mutaxassislar uyi» 1934-yilda A. Pavlov loyihasi boʻyicha konstruktivizm uslubida qur...
Yunusxon maqbarasi
Yunusxon Mo‘g‘ulistoniy (1415–1487) iste'dodli inson, nufuzli siyosatchi bo‘lib, Toshkent va Farg‘o...
Hyatt Regency Tashkent mehmonxonasi
2012 yilda Toshkent hokimligi va Hyatt International o‘rtasida Hyatt Regency brendi ostida mehmonxo...

In 2004, next to the palace of the Grand Duke, the National Bank for Foreign Economic Activity constructed an exhibition hall to display paintings and a coin collection.
The project by the “Tashgiprogor” institute incorporated the experience of gallery architecture from Russia, European countries, and the USA. The exhibition area of 3,500 square meters is divided into 15 halls, allowing for rational organization of the display space.
National traditions and architectural canons of Samarkand, Bukhara, and Khiva were used in the building's finishing.
The facade with widely spaced columns creates a solemn appearance. Features of the “Karimov” style are evident in the design: white walls, dark glass, and a granite base.
On the first floor, there are two large side halls and a round central hall where exhibition opening ceremonies are held. An open atrium with natural lighting and a chandelier extends to the second floor, where the central hall is surrounded by 10 smaller halls.
Over more than twenty years of its existence, the Gallery has occupied one of the central places in the cultural life of the capital.
The total length of the street is 2.1 kilometers. All modern conditions have been created here for...
One of the oldest cafés in the city has preserved the unique taste of its signature “tapaka” chicke...
One of the most beautiful and iconic buildings in Tashkent is the Lotte City Hotel Tashkent Palace,...