Uzunligi 226 metr bo‘lgan turistik ko‘cha Toshkent markazida — Said Baraka ko‘chasi kesishmasidan Fidokor ko‘chasigacha joylashgan. Rekonstruktsiyadan so‘ng u darhol shahar aholisi va poytaxt mehmonlari tomonidan sevimli maskanga aylandi. Ko‘cha birinchi navbatda gastronomik ko‘cha hisoblanadi, chunki unda har qanday didga mos restoranlar, kafelar, qahvaxonalar va pitsseriyalar joylashgan. Shuningdek, sayr qiluvchilarni turli do‘konlar va butiklar taklif etadi. Ko‘cha bo‘ylab haykallar, installyatsiyalar va art-ob’ektlar o‘rnatilgan. Dam olish va bayram kunlari ko‘chada festivallar, degustatsiyalar va boshqa tadbirlar shovqin bilan o‘tadi.
Shayx Zayniddin — Toshkentning muqaddas homiylaridan biri, XII asrda Bag‘dodda tug‘ilgan va otasi ...
Masjid 15 asrda qadimiy Samarqand Darvoza ko‘chasidagi solih zot Ukkosha qabri yonida qurilgan. Bos...
Navoiy prospektidagi chiroyli katta bino 1940-yilda meʼmor Stefan Nikolaevich Polupanov loyihasi bo...
Ts-1 hududidagi aylana minorali go‘zal binoga ko‘pchilikning ko‘zi tushgan, ko‘pchilik bu yerda Re...

Туристическая улица Тараса Шевченко
Туристическая улица длиной 226 метров расположена в центре Ташкента — от пересечения с улицей Саида Барака до улицы Фидокор, и сразу после реконструкции стала любима горожанами и гостями столицы. Улица прежде всего гастрономическая, так как на неё расположились рестораны, кафе, кофейни и пиццерии на любой вкус. Также гуляющих приглашают различные магазины и бутики. Вдоль улицы расположены скульптуры, инсталляции и арт-объекты. В выходные и праздничные дни шумно проходят фестивали, дегустации и другие мероприятия.
Лютеранская кирха
Ташкентская кирха считается первым лютеранским храмом на территории Средней Азии.Начальный проект з...
Дворец культуры железнодорожников
Построен в 1938 году по проекту советского архитектора А. И. Павлова в стиле конструктивизма и соци...
Дворец культуры авиастроителей
Здание Французского посольства
Все ташкентцы обращают внимание на здание посольства Франции, расположенное на углу улиц Яхьё Гуля...